18 травня – Міжнародний день музеїв
18 травня світова спільнота відзначає Міжнародний день музеїв, заснований у 1977 році за рішенням Генеральної конференції Міжнародної ради музеїв.
Музеї України зберігають пам'ять та історію народу, культурну спадщину предків, що є нашим безцінним духовним скарбом.
Під час воєнної агресії рф працівники музеїв із особливою відповідальністю дбають про захист і збереження унікальних духовних надбань українського народу, реліквій історико-культурної спадщини.
На превеликий жаль, від самого початку вторгнення в Україну російські окупанти почали нищити й музеї. Там, де побував «русский мир», залишаються лише попелища. Через постійні обстріли росіян руйнуються музеї і пам’ятки древнього Чернігова. Зокрема, повністю згорів храм святителя Феодосія, у підвалі якого ховалися люди. Окупанти розбомбили також будинок Музею українських старожитностей Василя Тарновського, побудований наприкінці ХІХ ст. Останні пів століття там була розташована Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва, пошкодили фасади, вікна та саму експозицію.
Колекція Харківського художнього музею — одна з найбільших в Україні. Тут є твори Дюрера, Рєпіна, Семирадського, оригінальна голландська графіка тощо. На початку березня в цей «стратегічний об’єкт» влучила ракета, суттєво пошкодивши будівлю. Експонати музею не були сильно пошкоджені, але різка зміна температурно-вологісного режиму згодом негативно відіб’ється на їхньому стані.
Відому українську художницю Марію Примаченко, роботами якої захоплювався сам Пабло Пікассо та інші всесвітньовідомі художники, російські вояки теж, мабуть, вважають нацисткою. Захопивши Іванків, що на Київщині, вони зруйнували і пограбували її музей.
З Мелітопольського краєзнавчого музею окупанти викрали історико-культурні цінності, зокрема й колекцію скіфського золота, знайдену українськими археологами.
Зазнав руйнувань і Національний музей Григорія Сковороди в Харківській області: ворожий снаряд фактично знищив будівлю, де останні роки життя творив Григорій Сковорода, 300-річчя з дня народження якого незабаром відзначатиме Україна.
Під час війни в Україні російські окупанти пограбували і зруйнували сотні музеїв та історичних пам’яток .
Попри складний воєнний час у різних куточках України музеї частково продовжують свою діяльність, проводять для населення відеолекторії, майстер-класи, онлайн-заходи.
Велика людська вдячність і пошана музейним працівникам за їхню щоденну кропітку роботу та відданість обраній справі.