Бахмутська районна
державна адміністрація

За незаконну вирубку дерев підвищили штрафи і терміни позбавлення волі

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів» вступив  в силу з 25.04.2019.

Відповідно до закону, в кілька разів підвищено штрафи за незаконну рубку і знищення лісових культур і молодняка.

Про це повідомила прес-служба Державного агентства лісових ресурсів України.

Відповідні зміни вносяться до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінальний кодекс України, Кримінально-процесуальний кодекс України та Закон України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів».

Зокрема, зміниться покарання за такі правопорушення:

• незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників;
  • перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників;
  • знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення.

За все перераховане передбачено накладення штрафу на громадян від п'ятнадцяти
(255 гривень) до тридцяти (510 гривень) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від сімдесяти п'яти (1275 гривень) до ста п'ятдесяти (2550 гривень) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті ж дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з перерахованих вище порушень, будуть каратися штрафом на громадян від тридцяти (510 грн ) до шістдесяти (1020 грн ) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот (5100 грн ) до шестисот (10200 грн ) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також вводиться кримінальна відповідальність за переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, лісоматеріалів необроблених, а також інших лісоматеріалів, заборонених до вивезення за межі митної території України.

Такі незаконні дії будуть каратися позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.

Якщо особа вчинить такі протизаконні дії знову або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням влади або службового становища, або у великому розмірі - за такий злочин покладається позбавлення волі на термін від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до
3 років та з конфіскацією майна.

Якщо ж такі незаконні дії будуть відбуватися організованою групою або в особливо великому розмірі - тоді передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на термін від
10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.

Крім того, кримінальна відповідальність у разі заподіяння істотної шкоди підвищиться і за незаконну порубка або незаконне перевезення, зберігання та збут лісу. За такі незаконні дії буде штраф, який складе від тисячі (17000 грн ) до тисячі п'ятисот (25500 грн ) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 3 років, або позбавлення волі на той же термін.

Довідка

Істотною шкодою вважається така шкода, яка в 2.000 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (34000 грн ), або інший істотної шкоди, заподіяний навколишньому середовищу в частині забезпечення ефективної охорони, належного захисту, раціонального використання та відтворення лісів.

У разі , якщо такі незаконні дії будуть зроблені в заповідниках або на територіях чи об'єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах - вони будуть каратися штрафом від тисячі п'ятисот (25 500 грн ) до двох тисяч (34 000 грн ) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від 3 до
5 років, або позбавленням волі на той самий строк.

Якщо незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання та збут лісу спричинили тяжкі наслідки, такі злочини будуть каратися позбавленням волі на строк від
5 до 7 років.

Довідка

Важкими наслідками вважаються наслідки, які в п'ять тисяч (85 000 грн ) і більш разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Також Законом встановлюється обмеження внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених в розмірі 25 млн кубічних метрів на рік.