A A A K K K
для людей з вадами зору
Бахмутська районна державна адміністрація
Донецька область

104-та річниця бою під Крутами

Дата: 28.01.2022 15:38
Кількість переглядів: 378

Фото без опису

104-та річниця бою під Крутами

29 січня в Україні на загальнодержавному рівні відзначається річниця бою під Крутами, який для Українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.

29 січня 1918 року на залiзничнiй платформi у Крутах перебувало до 520 українських військових, юнакiв і студентiв, озброєних 16 кулеметами та однією гарматою. У більшовиків була десятикратна перевага в живій силі, ті мали бронепотяг і артилерію.

Військами УНР під Крутами командував Аверкій Гончаренко. Завдяки вигідній позиції і героїзму українцям вдалося завдати ворогу значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім під тиском ворожої сили  більшість підрозділів організовано відступили до ешелонів на станції неподалік і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Група із 27 юнаків-студентів,  заблукавши у темряві, повернулася до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Полонених катували, а потім стратили. Згодом частину героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

На сьогоднi вiдомi прiзвища 20 з них. Це студенти Народного унiверситету Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник); студенти Київського унiверситету святого Володимира Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв; гiмназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич, Григiр Пiпський, Іван Сорокевич, Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич.

Загалом у бою під Крутами загинуло з української сторони, за різними оцінками, 70–100 осіб.

Бій під Крутами став боєм за майбутнє України. Завдяки звитязі та сміливості українських патріотів ворожий наступ більшовиків на Київ було зупинено на кілька днів, коли тривали переговори між Українською Народною Республікою та країнами Четверного союзу. Важливо було, аби на той момент українська столиця перебувала під контролем Центральної Ради. 9 лютого 1918 року Брестський мирний договір було підписано. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.

Подвиг студентів-крутян став для нашого народу символом мужності та любові до Батьківщини. Минуло понад сто років, і нині ми знову змушені боронити власну незалежність ціною людських жертв. Цей приклад самопожертви молоді багато в чому нагадує подвиг Небесної Сотні, кіборгів Донецького аеропорту, воїнів української армії, які захищають кордони і незалежність Української держави на сході країни.

Вічна слава героям, які полягли у нерівному бою під Крутами, героям, які загинули в наші дні, захищаючи суверенітет і незалежність України.

 

(за матеріалами Українського інституту національної пам’яті) 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора