НЕБЕЗПЕЧНЕ ОСІННЄ БАГАТТЯ
НЕБЕЗПЕЧНЕ ОСІННЄ БАГАТТЯ
Спалювання листя та сухої трави негативно впливає як на стан природи, так і на здоров’я людей. Окрім того, в Україні воно є незаконним.
Запах диму восени практично не викликає нарікань. Всі звикли до спалювання сухого листя і трави, не замислюючись про небезпеку для здоров'я і навколишнього середовища. Запах диму на вулиці пізньої осені та навесні, в принципі, сприймається українцями як звичайне явище.
Сьогодні ж екологи відзначають, що спалювання сухого листя та трави робить ведмежу послугу як людині, так і природі. Шкідливі речовини, що знаходяться в опалому листі, траві, утилізуються в грунті та стають безпечними для природи і людини при природному розкладанні.
Масове спалювання листя призводить до такого істотного забруднення атмосфери, яке можна порівняти з потужними промисловими викидами. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. Разом з димом у повітря вивільняються пестициди, радіонукліди, накопичені рослинами протягом року. Нерідко разом з листям горить сміття, що викликає ще більш потужне забруднення атмосферного повітря.
Їдкий дим провокує небезпечні захворювання. У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини. Це прямо або опосередковано призводить до серйозного погіршення самопочуття людей.
Вкрай небезпечним є вплив диму на організм дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Особливо погано переносять «листяний дим» ті, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніт або тонзиліт. Деякі вчені прирівнюють забруднення від масового спалювання опалого листя до такого, яке викидають потужні промислові заводи і підприємства. Як правило, це провокує погіршення самопочуття у людей і загострення деяких хронічних захворювань. Більш того, дим «листяного» багаття містить приблизно в 350 разів більше речовин, що викликають рак, ніж сигаретний дим. Враховуючи чималу кількість листяний багать у населених пунктах України, можна цілком пояснити причину високого рівня захворюваності населення в осінньо-весняний період.
Палять листя – телефонуйте 102. Спалювання опалого листя підпадає під статтю Адмінкодексу України. Відповідно до статті 77.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення «випалювання стерні, пасовищ, рослинності або її залишків та опалого листя без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу тягне за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». Це становить, приблизно, 170-340 гривень. А посадовим особам загрожує штраф у розмірі від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – від 850 до 1200 грн.
Більш того, спалювання рослинних залишків є прямим порушенням статті 50 Конституції України, згідно з якою кожному громадянину гарантовано право на безпечний для життя і здоров'я стан навколишнього середовища. Відповідно до цієї статті кожен має право на відшкодування збитків при порушенні цього права. Законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону атмосферного повітря», «Про благоустрій в населених пунктах», Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, Правилами утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України передбачені відповідні адміністративні покарання.