22 СІЧНЯ – ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ ТА 107-а РІЧНИЦЯ ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ
Щороку 22 січня Україна відзначає День Соборності. Офіційно це державне свято встановлено Указом Президента України від 21січня 1999 року № 42.
107 років тому – 22 січня 1918 року – Центральна Рада прийняла IV Універсал, яким проголосила незалежність Української Народної Республіки та підтвердила її право бути самостійною, незалежною, вільною, суверенною державою українського народу.
У першу річницю незалежності, 22 січня 1919 року, на Софійській площі в Києві в урочистій обстановці було проголошено Акт злуки (об'єднання) Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки в єдину незалежну державу.
У матеріалах Українського інституту національної пам'яті так описано цей історичний момент.
Міністр закордонних справ ЗУНР Лонгин Цегельський оголосив грамоту, ухвалу УНРади, і передав її голові Директорії
Володимиру Винниченку. У відповідь член Директорії Федір Швець зачитав
«Універсал соборності»: «<...> Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України, Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина й Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Віднині є єдина незалежна Українська Народна Республіка <...>»
Цей день став символом українського державотворення, втілив
соборницькі прагнення українців щодо консолідації в одній державі.
У статті 6 Закону України «Про основні засади державної політики у сфері
утвердження української національної та громадянської ідентичності» зазначено:
Соборність – це … єдність, неподільність усіх територій України, духовна єдність українців, які проживають на території України, а також єдність усіх громадян України незалежно від національності та віросповідання, спрямована на утвердження справжнього суверенітету і незалежності України, побудову процвітаючої демократичної національної держави
Термін «соборність» має кілька значень. Передусім, це об’єднання в одне
державне ціле всіх земель, населених конкретною нацією на суцільній території; духовна консолідація всіх жителів держави, це й згуртованість громадян,незалежно від їхньої національності. Термін «соборність» включає в себе єдність і згуртованість.
В умовах сучасної російсько-української війни соборність набуває
більшого символізму та гостроти, адже нині, як ніколи, українцям потрібно
об’єднатися заради майбутнього України.
За матеріалами Українського інституту національної пам'яті