Парламент прийняв зміни до земельного законодавства
Верховна Рада України 24 березня 337 голосами прийняла низку важливих змін у земельному законодавстві. Зміни направлені на вдосконалення питань, пов’язаних із спрощенням набуття прав користування на земельні ділянки сільськогосподарського призначення в умовах воєнного стану, їх раціональним використанням у 2022 році для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та забезпечення продовольчої безпеки України.
Експерт з питань фінансів Офісу підтримки реформи децентралізації при Мінрегіоні Ігор Онищук виділив ключові:
Під час дії воєнного стану вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності, і були передані в оренду органами місцевого самоврядування та приватної власності.
Передача в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на строк до одного року земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності, нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв) здійснюється районними військовими адміністраціями на певних умовах.
Власники, користувачі земельних ділянок не несуть відповідальності за невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням, що полягає у невикористанні земельної ділянки.
Земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності можуть надаватися у користування лише для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Формування земельних ділянок, зазначених в пункті “а” підпункту 1 пункту 27 Розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, крім тих, що передаються в оренду військовими адміністраціями, забороняється.
Земельні торги щодо прав оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності не проводяться.
Землекористувачі, які використовують земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності на праві постійного користування (крім державних, комунальних підприємств, установ, організацій), емфітевзису, можуть передавати такі земельні ділянки в оренду строком до одного року для використання за цільовим призначенням.
Орендарі, суборендарі земельних ділянок сільськогосподарського призначення усіх форм власності можуть передавати на строк до одного року належне їм право оренди, суборенди іншій особі для використання земельної ділянки за цільовим призначенням.
Книга реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану ведеться районною військовою адміністрацією у паперовій та електронній формах із певними записами, визначеними пунктом 27 Розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України.