A A A K K K
для людей з вадами зору
Бахмутська районна державна адміністрація
Донецька область

До Дня пам'яті трагедії Бабиного Яру

Дата: 29.09.2021 09:13
Кількість переглядів: 324

Фото без опису

29-30 вересня в Україні вшановуються 80-ті роковини від початку трагічних подій у Бабиному Яру під час окупації Києва нацистами – масового вбивства євреїв, українців, ромів і осіб інших національностей (29-30 вересня 1941 року).

Бабин Яр – місце пам'яті та некрополь близько 100 тисяч цивільних громадян і військовополонених, розстріляних нацистами у 1941-1943 роках. Серед них – євреї, роми, червоноармійці, комуністи, підпільники Організації українських націоналістів, порушники комендантської години та навіть пацієнти психіатричної лікарні імені Павлова.    

Трагедія стала символом «Голокосту від куль» і нацистської політики масового знищення людей. Масові розстріли в Бабиному Яру розпочалися відразу після вступу нацистів та їхніх союзників до Києва у вересні 1941 року і відбувалися чи не щоденно до завершення окупації Києва. Найтрагічнішими стали 29-30 вересня, коли вбили майже 34 тисячі євреїв - мешканців Києва. В німецьких донесеннях цю операцію назвали «грос акцією» («велика акція», від нім. GroBaktion).

Нацистська операція в Бабиному Яру 29-30 вересня стала однією із самих масштабних каральних акцій Другої світової війни. Більшість населених пунктів України мають свої більші чи менші «бабині яри» – місця нацистських розстрілів євреїв й інших жертв.

Провідна роль у розстрілах кінця вересня – початку жовтня 1941 року в Бабиному Яру належить зондеркоманді 4а під командуванням штандартенфюрера СС Пауля Блобеля. Цей нацистський підрозділ здійснив також масові вбивства євреїв у Львові, Рівному, Луцьку, Новограді-Волинському, Житомирі, Білій Церкві та інших містах.

Голокост – важка незагоєна рана в історії України. Жертвами злочину стали близько півтора мільйона українських євреїв. Нацисти знищили їх як соціокультурну і  етнорелігійну спільноту.

Пам'ять про трагедію Бабиного Яру залишається застереженням про небезпеку від ненависті, расизму, міжнаціональної ворожнечі, переслідування та знищення людей за етнічною, політичною, релігійною або іншими ознаками. Пам'ять про Голокост і Бабин Яр – це також вшанування рятівників, Праведників народів світу. Це почесне звання присуджують з 1963 року людям, які в роки нацистської окупації рятували євреїв від переслідувань і загибелі. Сьогодні Україна посідає четверте місце за кількістю Праведників народів світу серед країн, де встановлено факти порятунку євреїв.

Станом на 1 січня 2021 року відомо імена 2673 Праведників з України.

(За інформаційними матеріалами Українського інституту національної пам'яті до Дня пам'яті трагедії Бабиного Яру)


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора